Istoricul comunei Cozmesti, jud.Iasi

Comuna este atestată istoric din cele mai vechi timpuri, când grupuri de oameni situaţi în zona șesului Prutului s-au refugiat de furia apelor în zone mai ridicate.

Prin anii 1754 se scrie în Chronica Bohotinului despre satul Cozmești care aparţine de comuna Podoleni - sat cu care se învecinează și în prezent.

În Dictionarul geografic al României din 1899 citim despre comuna Cozmești că era situată în centrul plasei Podoleni, la 25km de Huși, așezată pe dealurile Blidanului și Dubasarului și că era formată numai din satul Cozmești. Cu o suprafaţă de 481ha și o populaţie de 337 familii, comuna avea o biserică veche fondată în anul 1795, deservită de un preot și doi dascăli, precum și o scoală fondată în 1865 frecventată de 30 de elevi.

Comuna Podoleni, amintită în același dicţionar, componentă a plasei Podoleni, era formată din satele Podolenii de Jos și Podolenii de Sus, așezată pe o suprafaţa de 1500 ha și avea o populaţie de 426 familii. Satul Podolenii de Jos avea o biserică refacută în anul 1871 în locul uneia mai vechi care a ars.În Podolenii de Sus funcţiona o scoală înfiinţată în 1864 frecventată de 35 de elevi și o biserică făcută în anul 1871 deservită de un preot și de doi cântăreţi.