PREZENTAREA GENERALA A COMUNEI COZMESTI

Comuna Cozmesti- imagine generala

PREZENTAREA GENERALA A COMUNEI COZMESTI

Asezarea geografica

Comuna Cozmesti este alcatuita satul Cozmesti, satul Podolenii de Sus si satul Podolenii de jos, aceasta este situata in partea de Sud-Est a judetului Iasi la aproximativ 65km de municipiul Iasi, la limita cu teritoriul judetului Vaslui.
Invecinare:
• Nord: Comuna Mosna, jud. Iasi
• Est: Comuna Gorban, jud. Iasi
• Sud-Vest: Comuna Drinceni, jud. Vaslui
• Vest: Comuna Bunesti-Averesti, jud. Vaslui

Relieful:

Principalele forme de relief sunt dealurile si sesurile. Partea superioara a dealurilor se prezinta la vest de valea Mosnei sub forma de culmi inguste si prelungi, orientate spre S-E cu altitudine situata intre 300 si 400m, in mare majoritate impadurite. Inaltimile mari ale acestor dealuri (Cozmesti, Bunesti) se explica prin existenta in substrat a unor roci mari, rezistente la eroziuni, gresii si calcare care apar numai local in zonele intens erodate. Aceasta caracteristica le confera o mare practicabilitate in agricultura, terenurile nefiind afectate de degradari. Sesurile se intind imprejurul vailor Mosnei( cea mai reprezentativa, latime de 200-400m, altitudine de 95m la nordul comunei si la sud de 60m, pe o panta longitudinala de 10%) si Mosnisoarei. Zona de ses este umeda si partial inundabila, folosita in mare parte ca fanete.

Clima:

Clima comunei Cozmesti este temperat continentala de nuanta moderata, temperatura medie anuala este cuprinsa intre 8-9°C cu precipitatii medii anuale cuprinse intre 550-600mm/mp.

Solurile:

Solul predominant intalnit pe teritoriul administrativ al comunei este cernoziomul, favorabil culturilor agricole.

In baza studiului pedologic au fost identificate urmatoarele tipuri de sol:
• Sol desfundat molic cambic;
• Sol desfundat molic tipic;
• Erodisol pseodorendzinic.
Solurile se gasesc in diferite stari de degradare ca urmare a eroziunii de suprafata si de adacime si a alunecarilor de teren, precum si a folosirii nerationale a terenurilor in panta prin obiceiuri agrotehnice neadecvate. Nu sunt intalnite fenomene de poluare a solului cu substante chimice folosite in agricultura care sa conduca la dezechilibre ecologice.

Reteaua hidrografica:

Teritoriul comunei este strabatut de doua paraie, Mosna si Mosnisoara, care creeaza in anumite situatii revarsari insa fara a produce pagube semnificative.

Flora si fauna:

Biodiversitatea florei este specifica Podisului Central Moldovenesc, in alcatuirea caruia intra si teritoriul comunei Cozmesti si este reprezentata atat de plante apartinand florei spontane cat si plante cultivate. Treimea superioara a dealurilor este impadurita cu preponderent foioase.

Fauna este reprezentata de animale salbatice din care porci mistreti, iepuri, vulpi, caprioare respectiv animale domestice.

Mediul inconjurator:

Pe teritoriul comunei Cozmesti , problemele legate de mediul inconjurator se refera in principal la urmatoarele aspecte:
 Existenta fenomenelor de eroziune torentiala, alunecari de teren, exces de umiditate, inundatii, saraturi care afecteaza local zone de deal si de ses, limitand posibilitatile de valorificare a utilitatii acestora, producand pagube agriculturii si implicit locuitorilor.
 Evacuarile necorespunzatoare a apelor uzate, neepurate.
 Depozitarea intamplatoare a deseurilor menajere in sate, inexistenta unui sistem de canalizare, utilizarea closetelor amplasate in curti necorespunzator poate duce la eventuale impurificari ale apei.
Toate aceste aspecte negative sunt locale, accidentale si de mica intensitate in mare parte neinfuentand in mod dramatic calitatea factorilor de mediu.
Organizarea administrativa:
Comuna Cozmesti are in componenta acesteia:
 Satul Cozmesti - Resedinta administrativa
 Podolenii de Sus
 Podolenii de Jos

Populatia:

Situatia statistica a populatiei pe categorii de varsta si sexe conform recensamantului din anul 2002:

Populatia pe sate Total Barbati Femei
Cozmesti 1538 793 745
Podolenii de Sus 1250 566 684
Podolenii de Jos 378 197 181
Total general 3166 1566 1610